Jak vybrat horské kolo

Jakvybrathorske (1)

Při výběru horského kola (neboli MTB) nastává mnoho otázek. Jaký zvolit rám? Budeme rozhodovat mezi pevným a celoodpruženým rámem. Jak velká kola zvolit? Je lepší  velikost 27,5 nebo 29 palců? Z jakého materiálu má být rám? Hliník nebo karbon? Budeme vybírat z kategorie rekreačních,  sportovních nebo závodních modelů?...Otázek je víc než dost. Podle čeho se tedy rozhodnout? Pojďme se na to podívat. 

 Pevné vs. celoodpružené kolo

pevnevscelo

Velmi důležitou součástí výbavy horských kol, která výrazně usnadňuje jízdu v terénu, je odpružení.  Horská kola mohou mít odpruženou buď jen přední vidlici - pevná horská kola(hardtail), nebo také zadní stavbu – celoodpružená horská kola(full).
 
výhodám pevných kol patří zejména nižší hmotnost a také pořizovací cena. Pevné kolo zvolíme většinou proto, že nechceme jezdit v těžkém terénu, ale zároveň čas od času jezdíme mimo vyznačené cesty a silnice. Pevné kolo zejména v kombinaci s 29" koly jede velmi rychle a snadno zvládá menší nerovnosti jako lesní cesty, "polňačky" a ostatní terén. Kdo chce jezdit větší terén, ale přesto zůstat u pevného rámu doporučujeme velikost kol 27,5".

 ZOBRAZIT PEVNÁ HORSKÁ KOLA

MY20Reign2_ColorA

 Celoodpružené modely nabízejí mnohem větší komfort a možnost překonávat náročnější terén. Protože zadní kolo zůstává více v kontaktu s povrchem. Kola s odpruženým rámem jsou efektivnější při sjezdech nebo v náročnějších terénních pasážích
         Přesto tato kola zvládají jet velmi svižně  a neměla by vás výrazně omezit v rychlosti. S dnešními systémy zadního odpružení již není nevýhodou nechtěné propružování  při jízdě, a tím ztráta energie (např. Giant se svou zadní stavbou Maestro). V kategorii horských kol se setkáme nejčastěji s velikostí zadního odpružení(zdvihu) 80-120 mm. U větších zdvihů se jedná již o kola z jiných kategorií např. enduro, freeride či sjezd. Zde se zdvih pohybuje až kolem 200 mm. Tato kola využijeme v tom nejnáročnějším terénu.

ZOBRAZIT CELOODPRUŽENÁ KOLA

 

Velikost kol (27,5" vs. 29")

Další dilema při výběru představuje velikost kol. Dříve se horská kola vyráběla se standardním průměrem ráfků 26“. To je dnes již minulostí. V současné době se u horských kol budeme rozhodovat mezi rozměrem 29" a 27,5", která oproti staršímu standardu 26"  přináší množství výhod, týkajících se jízdních vlastností.
 
Kola s rozměrem 27,5" jsou o něco hravější a rychleji akcelerují. Proto jsou vhodná zejména do většího terénu. Díky tomu se používají především u celoodpružených kol. Tedy v disciplínách jako je sjezd, freeride nebo enduro. Naproti tomu horská kola 29“ snáze překonávají nerovnosti, lépe drží rychlost a na asfaltu se tak blíží kolům krosovým a díky větší trakci lépe stoupají.
 
Mylné jsou poměrně rozšířené názory, že se 29“ kola hodí jen pro vysoké jezdce. Naopak se s úspěchem prosazují i v menších rámových velikostech a také v dámském provedení. Jejich geometrie je přizpůsobena větším kolům, nabízí kratší rozvor pro lepší ovladatelnost i střed šlapání posunutý dolů, takže posed není o mnoho vyšší, nežli na starších 26“ nebo novějších 27,5" kolech
 U některých kol výrobci nabízí nejmenší rámové velikosti společně s 27,5" koly a větší rámové velikosti s koly 29".

Řazení dle výkonnosti 

K255TTCC-FS-SIDE-OIZ_29_MLTD

Rekreační kola - Vybírat budete také podle toho, jak často a jak sportovně jezdíte. Pokud si jen občas vyjedete pro zábavu či vylepšení kondice, bude vám stačit stroj z kategorie rekreačních. Vyhovovat vám bude svou geometrií, která umožní komfortní jízdu, a také příznivou cenou.  Jedná se o kola cca do 20 tisíc.

Sportovní kola - Jestliže jezdíte pravidelněji, rychleji a techničtěji a občas si zajedete třeba i amatérský závod, sáhněte po sportovním modelu. Dostane se vám s ním lehkého rámu, solidních komponent a jeho geometrie umožní položenější posed pro lepší výkon. Základem těchto kol je kvalitní (většinou) hliníkový rám. Osazeny jsou nejčastěji sadou Shimano Deore s hydraulickými kotoučovými brzdami. Standardem je také vzduchová odpružená vidlice. V této kategorii se cenovka pohybuje zhruba do 50 tisíc korun.

Závodní kola - Jak již název napovídá tyto kola jsou určeny pro závodní použití. Nejlehčí a nejlépe osazená kola pro závodníky a jezdce, kterým jde o maximální výkon. V této kategorii vybíráme především modely postavené na špičkových karbonových rámech s nejlepším osazením dostupným na trhu. Na kolech nalezneme například sadu Shimano XT, XTR nebo Sram Eagle. U těch nejdražších modelů se setkáme dokonce s elektronickým řazením. Závodní kola jsou dnes v naprosté většině vybaveny vepředu pouze jedním převodníkem. O to větší zase bývá kazeta vzadu s 11 a 12ti pastorky (v rozsahu např. 11-50 zubů). Standardem jsou pevné osy, vnitřní vedení všech bowdenů a další karbonové komponenty. 

 

Celou naší nabídku horských kol naleznete ZDE.

V případě jakýkoliv dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Email:        info@bikerun.cz

Telefon:     +420 777 707 195

Facebook:   bikeruncz

Instagram: polanskybikerun

×

Splátková kalkulačka ESSOX